Karpatská 5,
040 01 Košice
tel./fax: 055 625 58 56,
tel.: 055 625 58 63, 055 625 19 93

Nachádzate se na: » Aktuality

Aktuality

Boli sme súčasťou FPT HEALTH WEEK 2017.

Práca psychológov Spoločenskovedného ústavu CSPV SAV nie je len o výskume. Dokazujú to naši kolegovia Mgr. Denisa Fedáková, PhD., Mgr. Michal Kentoš, PhD., ktorí spoločne s doktorandkou psychológie Zuzanou Kožárovou pripravili pre zamestnancov košickej IT firmy FPT zaujímavý workshop. Piatkové doobedie strávili na unikátnej akcii FPT HEALTH WEEK 2017, aby zúčastneným porozprávali o „antistresových technikách“. Prečo sa hovorilo o strese? Ako to celé prebiehalo a čo nám prezradili lektori? Čítajte ďalej.

Michal Kentoš a Denisa Fedáková v úlohe lektorov.


Stres zažil vo väčšej či menšej miere hádam každý z nás. A to nemáme na mysli len ten negatívny, ktorý psychológovia označujú názvom distres. Ako už dnes vieme, stres môže mať i náboj pozitívny, kedy hovoríme o eustrese. Stres vo všeobecnosti predstavuje reakciu na istú vnútornú či vonkajšiu záťaž. Ak je jej človek vystavený neúmerne dlho, objaviť sa môžu dôsledky v podobe psychických či fyzických zdravotných problémov. Ako sa im vyhnúť? Jednou z možností je využívanie antistresových techník. A predovšetkým o nich bola reč. Viacero z nich, napr. sústredené dýchanie či masáž hlavy, si mohli účastníci vyskúšať na vlastnej koži.


Ako povedala Denisa Fedáková: „Bol to viac praktický workshop a účastníci si odniesli viacero nápadov na antistresové techniky, ktoré môžu v budúcnosti využívať.  Najviac ich zaujala relaxačná hudba a jej vplyv na pracovný výkon, či čoraz populárnejší – Power Nap- alebo krátke posilňujúce zdriemnutie. Ide o 15 - 20 minútový oddych / spánok, ktorý dokáže posilniť fyzický a psychický výkon, obnoviť koncentráciu, podporiť učenie a zapamätávanie a je nenákladnou a efektívnou relaxačnou metódou na zmiernenie stresu."

Výhody Power nap-u poznajú aj v ázijských krajinách, keďže samotní účastníci workshopu hovorili o ich zážitkoch z pracovnej cesty vo Vietname, kde majú zamestnanci firmy počas dňa vyhradenú prestávku na power nap (spoločnosť FPT Slovakia je dcérskou spoločnosťou vietnamskej spoločnosti FPT Software). Ako sa vraví – iný kraj, iný mrav. Niektoré by sme si však mohli osvojiť i my, však?


S priebehom workshopu boli spokojní aj organizátori, ktorým ďakujeme za pozvanie a ako sa vyjadrili obe strany:  „určite to nebola posledná forma spolupráce.“

(Snáď) nevystresovaní účastníci workshopu.

 

Dnešná doba vyžaduje vysoké pracovné nasadanie a stres neobchádza skoro žiadnu profesiu, preto či už pracujete na oddelení HR, alebo ste majiteľom firmy, pokojne však i zamestnancom a svojich nadriadených chcete podnietiť k podobným aktivitám, neváhajte nás kontaktovať a podobný workshop môžeme pripraviť i pre Vás!

<< Go back to the previous page

Internetový časopis - Človek a spoločnosť

čítať

Ročník 21, Rok 2018, 1

  • The relationship between self-esteem, aggression and poverty
  • Attachment styles: A motivational framework of personality dispositions in selection and counseling