Karpatská 5,
040 01 Košice
tel./fax: 055 625 58 56,
tel.: 055 625 58 63, 055 625 19 93

Nachádzate se na: » Aktuality

Aktuality

NÁVŠTEVA OBCE TARNABOD

Dňa 4. júla v rámci projektu RARE naši zamestnanci (riešitelia projektu)  navštívili obec Tarnabod s cieľom zoznámiť sa s prevádzkovaním podniku, ktorý poslúžil ako dobrý príklad z praxe.

 

 

Obec Tarnabod leží v Maďarsku, v Hevešskej župe.  Má rozlohu 1 033 ha a v súčasnosti v nej býva 744 obyvateľov.  Väčšinu obyvateľov (90%)  tvorí rómske etnikum. 
Pred založením podniku „elektronikai bontóüzem“  ( tzv. elektronická zberňa, v ktorej rozoberajú a selektujú súčiastky elektronického odpadu)  v obci Tarnabod neexistovala do roku  2016 žiadna hospodárska aktivita. Obec bola odsúdená na  „zánik“  -  značná časť obyvateľov sa odsťahovala a  ostali po nich len prázdne domy, autobusovú dopravu eliminovali, dedina bola odtrhnutá od okolitého sveta. Nezamestnanosť a chudoba charakterizovala celú dedinu.


V roku 2004 obec, ako prvá vstúpila do programu  Befogadó falu (program poskytnutia prístrešia) s pomocou Magyar Máltai Szeretetszolgálat a Nadácie Tutor.
V rámci sociálneho programu sa rodiny bez domova prisťahovali do opustených domov obce a dostali príležitosť na znovuzačatie a na vytvorenie samostatných domovov. 

 

Na osamelom pozemku  Magyar Maltái Szeretetszolgálat Befogadás Közhasznú Társasága  (Všeobecne prospešná spoločnosť Befogadás) v roku 2006 bola založená tzv. elektronická zberňa. Podnikanie „s charakterom nonprofit“ na začiatku zamestnávalo 30 ľudí, ktorých vybrali z miestnych uchádzačov. Podnik sa za päť rokov osamostatnil (v súčasnosti prebieha po projektové obdobie) a v dnešných dňoch  zamestnáva 15 obyvateľov z obce. Za rok zamestnanci podniku rozoberú približne 600 ton elektronického odpadu.

 

Viac fotiek z návštevy si môžete pozrieť TU

 

Informácie o projekte RARE nájdete na tejto webovej adrese: http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/rare

 

A sledovať môžete i fb page: https://www.facebook.com/RARE-Roma-as-Resources-153725308477841/?fref=ts

 

 

 

<< Go back to the previous page

Internetový časopis - Človek a spoločnosť

čítať

Ročník 21, Rok 2018, 1

  • The relationship between self-esteem, aggression and poverty
  • Attachment styles: A motivational framework of personality dispositions in selection and counseling