Karpatská 5,
040 01 Košice
tel./fax: 055 625 58 56,
tel.: 055 625 58 63, 055 625 19 93

Nachádzate se na: » Aktuality

Aktuality

Nová doktorandka psychológie Mgr. Veronika Pastrnáková

Cogito, ergo sum, teda, aspoň myslím.

Celý život nad niečím premýšľam, a tak som sa vlastne dostala aj ku PhD. štúdiu. Ako absolvent jednoodborovej psychológie na Katedre psychológie na UPJŠ v Košiciach som taktiež premýšľala, ako ďalej, čo budem robiť, ktorým smerom sa uberať. Ako psychológ máte 4 hlavné možnosti:


1. Pracovná psychológia? Skúsila som si prácu v Human relations, v personálnej agentúre, hľadala životopisy, volala ľudí na pohovory, a podobne. Hm, zaujímavá skúsenosť, ale chcelo by to niečo viac.

2. Poradenská psychológia? Asi najzaujímavejšie smerovanie, avšak vyžaduje si dlhočiznú prípravu. Som niekde na začiatku cesty, absolvovala som výcvik „relaxačno – symbolickej psychoterapie“, systemický rozhovor, kurz forenznej psychológie, kurz arteterapie, kurz projektívnej techniky „Baum test“ a plánujem sa zapísať na „Komplexný psychoterapeutický výcvik v systemickom prístupe“, ktorý má 800 hodín a ešte si naň plánujem zarobiť To sú dve možnosti, čo máme v ponuke ďalej?

3. Klinická psychológia? Asi „najváženejšie“ smerovanie, kedy píšete nálezy, posudky, administrujete testy a na základe vášho posudku môže byť napr. žiačik onálepkovaný označením ADHD alebo DYSLEXIA. Ďakujem, ale toto asi prenechám kolegom. Štvrtá možnosť je školstvo. Babka Milka ma na to celý čas nahovára, „Nika, prečo nechceš byť profesorka ako ja alebo dedo?“... Ako študentka vysokej školy som si privyrábala práve v školstve, aj keď v súkromnom sektore, a to lektorovaním anglického a francúzskeho jazyka. Vlastne môj prvý vysokoškolský pokus bol práve odbor na katedre anglistiky a amerikanistiky FF UPJŠ, „Anglický jazyk pre európske inštitúcie a ekonomiku“, po 4 semestroch som si akosi uvedomila, že tadeto cesta nevedie a prekladateľ/tlmočník byť nechcem. Avšak som sa veľa naučila, spoznala som super ľudí a ocko Jarko ma donútil urobiť si na jazykovej škole štátnicu z anglického jazyka (C2), čo vôbec nebol zlý nápad.

Takže bod 4, školská psychológia? Keby ste sa ma na to opýtali pred pár mesiacmi, asi by som sa veľmi nevedela vyjadriť, ale viete čo sa mi prihodilo? Je to úplne skvelé a nečakané, ale od septembra 2017, tak isto ako započala moja PhD. cesta, zamestnali na Gymnáziu Alejová 1 v Košiciach nového školského psychológa. Už asi tušíte, že hovorím o sebe, aj keď to robím nie veľmi rada. Keďže celý tento blog entry je o mne, toto je asi taký dobrý úvod ohľadom môjho psychologického smerovania.Mojím školiteľom je pán prof. Výrost a moja téma v rámci sociálnej psychológie sa týka hodnôt, hodnotových orientácií a etnicity, etnických presvedčení. Veľmi aktuálne a hlavne, veľmi praktické. 

 

Ešte nemôžem zabudnúť na nejaké fun facts.

 • Milujem mačky, konkrétne Leo a Mici sú úplne najobľúbenejší
 • S Jožom, Norou a Andy sme boli na praxi na Prednej Hore a bol to veľmi obohacujúci zážitok, skupinová terapia a psychoanalýza a KBT v praxi, skvelé
 • Mám dosť rada pozorovanie sociálnych interakcií, skupinovej dynamiky, a tak
 • Mám brata, čau Rudo! A vlastne chcem pozdraviť aj mamku, čauko!
 • Rada fotím a následne photoshopujem
 • Milujem počítačové hry, ešte aj moja diplomová práca sa tým zaoberala
 • Mám rada IT vo všeobecnosti a od toho sa odvíjajú aj moje ďalšie záľuby
 • Kreslené rozprávky, animáky, 3D grafika a Sponge Bob a Zaklínač sú naj
 • Keď som mala 12 rokov, rodičia mi kúpili gitaru, odvtedy na nej hrám
 • Rada chodím na koncerty, kde som vlastne spoznala celú svoju partiu najbližších kamarátov <3
 • Festivaly v lete sú úplne skvelá vec (teraz Pohoda, ale za mladi Brutal Assault a Masters of Rock )
 • Bola som na Erasmus v Paríži a odporúčam každému vyskúšať si na vlastnej koži nejakú inú krajinu a inú kultúru. Stále rada chodím na Erasmus Plus tréningy a workshopy.
 • Som veľmi zvedavá osoba a pýtam sa stále veeeeľa otázok. Ako sa máte?

 

Ďakujem, že ste sa dočítali až sem. Ak chcete, nájdete ma na LinkedIn alebo mi napíšte mail na pastrnakova@saske.sk

 

Veľa zdaru!   

 

Viac informácii nájdete TU

 

 

<< Go back to the previous page

Internetový časopis - Človek a spoločnosť

čítať

Ročník 21, Rok 2018, 1

 • The relationship between self-esteem, aggression and poverty
 • Attachment styles: A motivational framework of personality dispositions in selection and counseling