Dňa 11.03.2019 o 10:00 sa na SVÚ SAV bude konať seminár s názvom Vnímané bezpečie v kontexte osobnosti a práce pod vedením Mgr. Michala Kentoša, PhD.
Náš kolega nám priblíži svoj výskum, na ktorom pracoval v rámci grantu od roku 2015 do roku 2018.
Projekt bol zameraný na výskum osobnostných aspektov vnímania bezpečia ako aj na vnímanie bezpečia v pracovnom prostredí. Vnímanie bezpečia je v tomto kontexte interpretované ako subjektívne presvedčenie jedinca o stave podmienok, ktoré zabezpečujú ochranu jeho integrity (fyzickej, sociálnej, psychologickej atď.) pred rozličnými negatívnymi dôsledkami.
Cieľom projektu bolo skúmať vnímanie bezpečia v troch oblastiach – a) psychologické charakteristiky podmieňujúce vnímanie bezpečia (copingové stratégie, postoje k polícii a súdom, viera v spravodlivý svet a postoje k imigrantom), b) vnímanie bezpečia v pracovnej oblasti (fyzikálne psychosociálne faktory), c) metodologické otázky.
Výsledkom bolo vydanie záverečnej správy, ktorá bližšie informuje o výskumných zisteniach a taktiež 2 publikácií.
Významným výsledkom riešenia grantu je návrh modelu, ktorý je založený na vnímanom ohrození a vnímanom riziku a spolu s konštruktmi subjektívna pravdepodobnosť a subjektívna istota vymedzujú vnímanie bezpečia. Výsledky štúdií potvrdili dominantný význam sociodemografických charakteristík pre vnímanie bezpečia. Ženy, seniori a ekonomicky vulnerabilní jedinci negatívnejšie hodnotia svoje osobné ako aj pracovné bezpečie. Významnými sú aj osobnostné premenné – konzervativizmus, viera v spravodlivý svet a sociálna anxieta. Nemenej dôležité sú v tejto súvislosti zistenia o dominantnom vplyve situačného kontextu a aktuálneho psychického stavu. V oblasti pracovnej neistoty boli okrem sociodemografických premenných a premenných prostredia významné aj motivačné faktory. Medzikultúrna komparácia pracovnej neistoty priniesla zistenia o rozdielnej miere pracovnej neistoty v jednotlivých krajinách, zároveň boli zistené veľké rozdiely v úrovni pracovnej neistoty aj medzi štúdiami.
Publikácie:
Bozogáňová, M. (2018). Vnímané bezpečie a jeho sociálno-psychologické kontexty. Bratislava:Wolters Kluwer. 1. vyd.,143 s. ISBN 978-80-8168-769-3.
Kentoš, M. (Ed.) a kol. (2018). Vnímanie bezpečia v kontexte osobnosti a práce. Prešov : Universum-EU, 71 s. ISBN 978-80-89946-08-2.
